• Türkçe
  • English

Ülgen Tekne

Hakkımızda

1940’lı yıllarda cezaevinde “kotracılık” adı altında yaygınlaşan bu uğraş, Sinop’lu mahkumların tahliye olduktan sonra bu işi devam ettirmeleri ve çevrelerinde özellikle gençlerin ilgisiyle oldukça yayılmış. O zamanlar hemen hemen her ailede kısıtlı imkanlarlada olsa bir “kotra” yapan varmış. Böylece “kotra” lar evleri ve işyerlerini süslemeye başlamış, hatta limana gelen yolcu gemilerinin aranılan hediyelik eşyası olmuş.

1953 yılında amatörce başladığımız yelkenli tekne modelciliğini geçmişin tarihi ve günümüzün modern teknelerini zaman içinde geliştirerek özgün yapılarına bağlı kalarak üretmeye başladık. “KOTRA” ile başlayan model yapımcılığı, ahşabı ve denizi tanıdıkça, çektirmelere, kalyonlara, takalara, sandallara ve daha yüzlerce çeşit tekne modeline yayıldı. Önceleri küçük bir atölye iken, geliştikçe çalışma alanlarımızda büyüdü ve modernleşti.

Teknelerimiz ülkemizin seçkin mağazalarında satışa sunuldu. Ahşaptan el işçiliği ile ürettiğimiz tekne modellerimizi katıldığımız yerel, bölgesel ve uluslararası sergi ve fuarlarda tanıtarak denizsever insanlarımızın beğenisine sunduk. Son yıllarda büyük firmalara promosyon ürün seçeneklerimizle cevap verdik.

İç tarafı denizle çevrili ülkemizde deniz sevgisinin artmasına ve deniz kültürümüze katkıda bulunmayı amaç edindik.